Pisi Linux‘ta VNC protokolünü kullanarak kendi bilgisayarınızı uzaktan kontrol etmek veya başka bir bilgisayarı uzaktan kontrol etmek istiyorsanız aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

Öncelikle Konsole’a girip sudo pisi ur komutunu girelim.

Konsole uygulamasında sudo pisi ur komutunun gerçeklenmesi.

Daha sonra, sudo pisi it krdc krfb komutunu girelim. Bu paketlerden krfb, uzak masaüstü paylaşımcımız, yani vnc server’ımız olacak. krdc paketi ise başka bir bilgisayara bağlantı sağlayabilmemiz için gerekli olan istemci, yani vnc viewer diyebiliriz.

Paketlerimiz kurulduktan sonra arama çubuğuna krfb yazarak çalıştırabilirsiniz. Aynı zamanda Tüm Uygulamalar > İnternet yolunu izlediğinizde de krfb’yi bulabilirsiniz.

Şimdi krfb’yi açalım. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

Uzak Masaüstü Paylaşımcısı KRFB
krfb

“Bağlantı Ayrıntıları” kısmındaki adres, sizin IP adresiniz, parola ise o an program tarafından atanmakta. Ancak dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Tarafınıza bir bağlantı sağlanmaya çalışıldığında önünüze bir onay kutucuğu gelir. Ancak bunu istemiyorsanız Katılımsız Erişimi etkinleştirebilirsiniz. Onun parolası farklıdır, hemen sağ alt köşede bulunan butondan parolayı değiştirebilirsiniz.

krfb’de Katılımsız Erişim Parolasını Değiştirme

Şimdi ise krdc’ye bakalım. krdc’yi de arama çubuğuna yazarak veya Tüm Uygulamalar > İnternet sekmesi altında bulabilirsiniz.

Şimdi ise krdc’yi açalım. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

Uzak Masaüstü İstemcisi KRDC
krdc

Bağlanacağımız bilgisayarın IP adresini girip “Yeni Bağlantı”ya tıklıyoruz veya klavyedeki enter tuşuna basıyoruz. Karşımıza şöyle bir yapılandırma ekranı geliyor Gerekli ayarları yaptıktan sonra Tamam’a basıp bağlantıyı sağlıyoruz.

krdc bağlantı yapılandırma ekranı

Aynı şekilde mobil cihazınızdan da bilgisayarınızı yönetebilirsiniz. Bunun için telefonunuzun uygulama mağazasından bir VNC Viewer yazılımı indirmeniz gerekiyor. krfb uygulaması açık olmak şartıyla yine IP adresinizi ve krfb’de yazan parolanızı uygulamaya girerek bağlantı sağlayabilirsiniz.

Eğer bir sorunuz olursa lütfen İletişim sayfasını ziyaret ederek bana ulaşın.


Mehmet SÜTCÜ

Pisi Linux Tasarım Ekip Lideri, Özgür Yazılımcı, Teknik Yazar, Maker, Elektronikçi ve Eğitmen. Küçüklükten zehri almış sıkı bir Linux kullanıcısı. @prdsmehmetstc kullanıcı adı ile bilinir ve tanınır. 2021 yılı itibariyle Pardus Topluluk Yöneticisi görevini üstlenmekte.