Arduino IDE karanlık tema (dark theme) konusu oldukça merak edilen bir konu, özellikle gece çalışanlar için. Açık renkler fazlasıyla göz yorduğu için insan ister istemez koyu renkli bir tema arayışına giriyor. Ben de böyle bir arayışa girdim ve birinin bu tarz bir tema hazırladığını gördüm. Siz değerli okuyucularımın da ilgisini çekeceğini düşündüğümden oldukça kolay olan bu işlemi yazıya dökmeye karar verdim. Şimdi başlayalım.

Karanlık temayı kurmak için öncelikle https://tinyurl.com/ybtsmqwn adresinden temayı indirin. Daha sonra indirilen dosyayı açıp içinden “theme” klasörünü sıkıştırılmış dosyanın dışına çıkarın.

Klasörü çıkardıktan sonra çeşitli işletim sistemleri için aşağıda belirteceğim dizinlerden size uygun olana gitmeniz gerekiyor.

  • Mac kullanıcıları: ~/Applications/Arduino.app/Contents/Java/lib
  • Windows kullanıcıları: C:\Program Files (x86)\Arduino\lib
  • Linux kullanıcıları: /usr/share/arduino/lib/

Yukarıda belirttiğim dizinlerden size uygun olana girdikten sonra tavsiyem, eski temayı saklamanız yönünde. Bu sayede ihtiyaç halinde eski temaya kolayca geri dönüş yapabilirsiniz. Ben bunu eski temanın olduğu klasörün adını “theme” yerine “theme_old” olarak değiştirerek yaptım. Siz de aynı yöntemi kullanabilirsiniz.

Şimdi ise Arduino IDE’sini açın ve karanlık tema sayesinde gözünüz yorulmadan Arduino IDE’si üzerinden kodunuzu yazmanın keyfini çıkarın. 🙂

Arduino IDE Karanlık Tema (Arduino IDE Dark Theme)

Mehmet SÜTCÜ

Pisi Linux Tasarım Ekip Lideri, Özgür Yazılımcı, Teknik Yazar, Maker, Elektronikçi ve Eğitmen. Küçüklükten zehri almış sıkı bir Linux kullanıcısı. @prdsmehmetstc kullanıcı adı ile bilinir ve tanınır. 2021 yılı itibariyle Pardus Topluluk Yöneticisi görevini üstlenmekte.